Ivan Soče
PROTEST
zoper zarote molka in manipulacije prehranske znanosti
Aktualne novice, povezane s knjigo PROTEST.
Spoštovana dr. Nada Rotovnik Kozjek.
Prejel sem sporočilo skrbnika spletne pošte, da je bilo moje pismo dostavljeno v vaš predal, kasneje pa, da je bilo izbrisano. Ker sem pismo označil z “visoka pomembnost” in zahteval potrdilo o branju verjamem, da je šlo za nenamerno brisanje. Zato vam ponovno pišem. Upam, da avtorjev ne delite na tiste, ki objavijo vse kar in kako rečete brez da bi zahtevali argumente ali dokaze za vaše navedbe ali pa da bi sami preverjali vaše izjave ter na avtorje, ki pričakujejo resno utemeljitev vaših trditev.
Z zanimanjem sem bral vaše izjave za preiskovalno.si v članku Golobovi vegani so grožnja javnemu zdravju. Ker sam pripravljam članek na podobno temo, vas prosim za kratek komentar vaših izjav. Izjavili ste: da lahko nastopijo “usodne zdravstvene posledice pri uvedbi veganskih malic v vrtcih, šolah, bolnišnicah, domovih za ostarele, skratka vseh javnih zavodih.” Prosim, ali mi lahko posredujete kakšen znanstveni vir (dokaz), da bi pravilno pripravljena prehrana z živili izključno rastlinskega porekla (kaj šele zgolj malica) komur koli povzročila usodne zdravstvene posledice (predvidevam, da ste imeli v mislih trajno okvaro kakšnega vitalnega organa ali smrt)?
Izjavili ste: “Kar se tiče religioznih načinov prehranjevanja, kamor veganstvo nedvomno spada, je to zatiranje večine, ki bi rada jedla normalno in v okviru možnosti, ki jih ima.” Prosim za pojasnilo, po katerih strokovnih kriterijih ste veganstvo uvrstiti v isto kategorijo z religioznimi načini prehranjevanja, kot sta npr. halal in košer? V čem konkretno vidite zatiranje večine, in kaj je za vas pomeni “normalno prehranjevanje”? Po kakšnih strokovnih kriterijih ste predlog SSP za uvedbo alternativnega rastlinskega obroka izenačili z veganstvom? Kaj za vas pomeni “ortodoksni način prehranjevanja”? Iz vaše izjave, da “večina ljudi (kritikov vsejedstva oz. vas, moja opomba) vrat medicinske fakultete še ni prestopila “, bi lahko sklepali na vašo trditev, da medicinska fakulteta izobražuje zdravnike-prehranske strokovnjake, ki bi edini smeli govoriti o ustreznosti neke prehranske prakse. V nekem intervjuju pred desetletjem ste izjavili, da pri nas zdravniki na tem področju niso izobraženi, da je znanje o prehrani “pomembno pri kirurgiji in intenzivni medicini, pa tudi v gastroenterologiji”.
Povedali ste, da so vas učili nizozemski in italijanski kirurgi, iz česar domnevam, da teh znanj niste pridobili med študijem medicine in niste mogli pridobiti pri slovenskih kolegih zdravnikih. Nekaj vprašanj, povezani s tem: Kaj se je v učnih programih spremenilo, da naj bi zdaj medicinska fakulteta usposabljala zdravnike z zadostnim znanjem iz prehranske stroke? Kakšno znanje o prehrani so med študijem pridobili pediatri, ki so študij končali pred desetletji, zdaj pa nastopajo kot suvereni prehranski strokovnjaki in jih vi podpirate? Kako v tej luči vidite svojo izjavo “sem strokovnjakinja na področju klinične prehrane, kar sodi v medicinsko stroko in nisem strokovnjakinja za prehrano, kar sodi v prehransko stroko?” Če ste strokovnjakinja za klinično in športno prehrano, s kakšnimi strokovnimi kompetencami ocenjujete prehrano zdravih otrok v vrtcih in šolah ter sklepate da je akcija naše vlade napad na zdravje Slovencev”?
Sporočam vam, da so odgovori na vsa ta vprašanja v strokovnih krogih že znana in jih lahko najdete v knjigi Protest zoper zarote molka in manipulacije prehranske znanosti.
Ivan Soče, publicist
Pismo je ga. Kozjekova prebrala 16.12.2023, a nanj ni odgovorila.
Pismo je bilo objavljeno v Večeru, 10. januarja 2023, a tudi nanj ni bilo nobenega odziva.
NYC Health + Hospitals je največji mestni zdravstveni sistem v ZDA, ki v svojih javnih bolnišnicah letno oskrbi več kot 1,1 milijona Newyorčanov.
V vseh enajstih javnih bolnišnicah v NYC-ju po novem za večerjo strežejo rastlinske obroke kot glavno izbiro, do poletja naj bi rastlinske obroke uvedli tudi za kosilo. Obroke s hrano živalskega izvora je treba posebej naročiti. Gre torej za popolnoma nasprotno prakso od naše, ki jo še vedno goreče branijo številni klinični dietetiki in zdravniki, ki jih omenjam v knjigi.
Pri njih nihče ne straši z neresnico, da rastlinska prehrana ogroža zdravje naroda. Upoštevajo znanstvene raziskave, ki so pokazale, da so vzorci rastlinskega prehranjevanja povezani z znatno manjšim tveganjem za bolezni srca in ožilja, sladkorno bolezen tipa 2, debelost, hipertenzijo, hiperlipidemijo in nekatere vrste raka ter druge najpogostejše kronične bolezni.
Nekaj izjav ob uveljavitvi njihovega pristopa:
“Zdrava hrana je zdravilo, do katerega bi morali imeti dostop vsi Newyorčani,” je dejal župan mesta New York Eric Adams. “To jemljem zelo osebno – življenjski slog, ki temelji na uživanju rastlinske hrane, mi je pomagal rešiti življenje.”
“NYC Health + Hospitals je s širitvijo tega programa naredil pomemben korak naprej pri priznavanju vloge rastlinske hrane pri oskrbi bolnikov. Dostop do raznolikih in hranljivih obrokov v naših bolnišnicah pomaga pri uvajanju zdrave prehrane in navad, ki jih bolniki lahko ohranijo tudi po odpustu. S pomočjo ekipe NYC Health + Hospitals Food Service in registriranih dietetikov mesto izobražuje bolnike o prednostih rastlinske prehrane in strategijah za njeno uvedbo v vsakodnevno življenje, s čimer Newyorčane spodbuja k odločanju za bolj zdravo hrano,” je povedala izvršna direktorica županovega urada za prehransko politiko dr. Kate MacKenzie.
“Znanost kaže, da rastlinska prehrana pomaga v boju proti boleznim, kar je ključnega pomena, ko se Newyorčani znajdejo v krču ‘trojne epidemije’,” je dejal predsednik in izvršni direktor NYC Health + Hospitals dr. Mitchell Katz. “Rastlinski obroki pomagajo tudi pri zdravljenju nekaterih kroničnih bolezni, zaradi katerih mnogi naši pacienti končajo v bolnišnici. Razširitev našega programa jim bo pomagala ubrati bolj zdravo pot.”
“Vsak bolnik si med bivanjem v bolnišnici zasluži okusne, hranljive obroke. Navsezadnje je hrana, ki jo jemo, ključnega pomena za okrevanje po bolezni in ohranjanje zdravja,” je povedala izvršna direktorica za prehrano in medicino življenjskega sloga NYC Health + Hospitals dr. Michelle McMacken. “Upam, da bodo temu sledili tudi drugi zdravstveni sistemi!”
“Že desetletja vemo, da je zdravo prehranjevanje ena najboljših strategij za preprečevanje bolezni in izboljšanje zdravja, ki jo imamo na voljo,” je dejal dr. J. Chad Teeters, kardiolog in nekdanji predsednik newyorške divizije združenja kardiologov American College of Cardiology. “Predvsem rastlinske diete so se izkazale za eno najmočnejših sredstev za preprečevanje ne le bolezni srca in ožilja, ampak tudi številnih drugih bolezenskih stanj. Pohvaliti želim NYC Health + Hospitals, ker so izvedli to spremembo v imenu svojih pacientov in so vodilni na področju prehrane kot zdravila za našo skupnost.”
“Newyorški registrirani dietetiki in nutricionisti ne bi mogli biti bolj navdušeni nad dejstvom, da so rastlinski obroki glavna možnost večerje za bolnišnične bolnike v vseh 11 javnih bolnišnicah NYC Health + Hospitals. Zdaj lahko bolnišnični bolniki izkusijo raznolike okuse NYC-ja in se poučijo o prednostih rastlinske prehrane. To je zmaga za vse,” je pristavila dr. Theresa Gentile, predstavnica za medije v New Yorku, na Newyorški državni akademiji za prehrano in dietetiko.
Že ob imenovanju strateškega sveta za prehrano je prof. dr. Nada Rotovnik Kozjek izjavila, da gre za “grob napad na zdravje Slovencev”. Najbrž zato, ker ona ni bila članica tega sveta. Tudi nihče od njenih. Kar je sicer dobro za naše zdravje. Zato je v Tarči gostoval njen “vajenec” Luka Puzigaća, specializant onkologije. Sanja se mi ne, kdo ga je povabil v oddajo in na podlagi kakšnih referenc. Nikoli nisem slišal za tega gospoda, nikoli nisem videl njegovih strokovnih člankov, kaj šele raziskav ali knjig o prehrani. Kdo ga je priporočil? In zakaj? Običajno zdravniki o prehrani ne vedo veliko, saj na medicinski fakulteti in v času specializacije to ni učna snov.
Od kod specializantu onkologije tako veliko znanje o prehrani, da je takoj na začetku vehementno ocenil, da je ON “vesel, da smo se kot širša družba začeli na malo širšem nivoju pogovarjati o prehrani. To je zelo pomembno tudi v prihodnje bo še bolj in bolj pomembno. V Sloveniji imamo zelo močno razvito klinično prehrano kot medicinsko stroko. V sestavi strateškega sveta teh strokovnjakov ni bilo notri.”
Kot da bi bil gospod skoraj onkolog visoka prehranska avtoriteta in bi njegovo mnenje komurkoli kaj pomenilo.
Na vprašanje voditeljice, “ali pojemo preveč mesa, ali je treba to količino zmanjšati.” je specializant onkologije glasno povedal: “Ne, s tem se ne strinjam. Meso je v bistvu kakovosten vir beljakovin in tega se ne da odreči. Tukaj bi se malo ogradil. Jaz govorim o bolnikih.”
Na ponovno izrecno vprašanje voditeljice, “ali lahko poveste za zdravega človeka, je pri zdravih ljudeh treba zmanjšati vnos mesa” je zdravnik ponovil: “Ne, jaz se ne strinjam.”
Vsi v oddaji razen dr. Boštjana Jakšeta in dr. Sama Krefta so ves čas navajali, da je meso nujno, ker zagotavlja najboljši vir beljakovin, kar je preprosto zavajanje. Laž. Meso (posebej rdeče in predelano) je Svetovna zdravstvena organizacija razglasila za rakotvorno. Največja svetovna avtoriteta na področju prehrane dr. C. Campbell na podlagi svojih in drugih neodvisnih raziskav trdi, da so vse beljakovine (in hrana živalskega izvora kot celota) škodljive za zdravje in celo rakotvorne.
Takšen zdravnik, ki ob podatku, da v Sloveniji pojemo več kot trikrat preveč mesa od sedaj uradno priporočene količine, trdi, da je proti zmanjšanju količine mesa, ne bi smel biti povabljen v nobeno javno debato, ne bi smel biti član nobenega telesa, ki se ukvarja z zdravo prehrano. Je pa to točno takšen zdravnik, ki bi ga povsod radi imeli predstavniki mesne in mesnopredelovalne industrije. Enako kot Nado Rotovnik Kojzek. Koga briga, da so takšni zdravniki “resna grožnja za zdravje državljanov”.
Ko gre za zdravje, ne sme obstajati nobena uravnoteženost v strateški skupini za prehrano. Ko govorimo o zdravi prehrani nihče iz prehranske industrije ne sme sodelovati. Ko govorimo o zdravi prehrani, ne sme nihče sodelovati, ki zagovarja prehrano, ki je pripeljala do katastrofalnega zdravja državljanov, zaradi česar primanjkuje zdravnikov, zdravstvenega denarja, bolnišničnih postelj. Vsega primanjkuje, razen bolnikov. Teh je vsak dan več in več. Tudi onkoloških. Oglašanje tistih, ki so promovirali ali promovirajo hrano, ki povzroča hitro naraščanje števila bolnikov (tudi onkoloških), je neetično.